Простичко казано, електронният подпис е елемент от електронен елемент, чиято задача е да защити този документ от фалшифициране. Подписът е математическа функция, която се получава в следствие на криптографска обработка на информацията, чиято цел е удостоверяването на личността на изпращача на документа и гарантирането, че неговото съдържание не е било променяно при обмяната между изпращача и получателя.
Определението по чл.13 ал.1 от Закона за електронния документ и електронния подпис е: „Електронен подпис е всяка информация в електронна форма, добавена или логически свързана с електронното изявление, за установяване на неговото авторство.“
От юли 2011 е в сила т.н. квалифициран електронен подпис.
Приложение на електронния подпис:
- Да се подписват документи;
- При извършване на различни счетоводни услуги
- Да се ползват е-услугите на НАП, Агенция митници, Агенция по вписванията, НОИ и др.;
- Да се правят справки и подават документи към държавната администрация;
- При извършване на транзакции при електронно банкиране;
- За доказване на авторство върху софтуер, чрез неговото подписване;
- Достъп до системата за фирмена информация „Делфи“;
- Участие в е-пазара за малки обществени поръчки; Достъп до ГРАО;
Един пример за почти всекидневно използване на електронния подпис са счетоводните къщи които изпращат документите към различните институции по електронен път, което спестява време, хартия и работни часове на служителите в тях.
Как се получава електронен подпис
Първо се подават документи за получаване на удостоверение за квалифициран електронен подпис (КЕП). В Комисията за регулиране на съобщенията са регистрирани обявени всички доставчици на удостоверителни услуги (ДУУ) за универсален електронен подпис.
Електронен подпис за физически лица
Отива се с документ за самоличност в офис на регистриращ орган, където се подават и подписват следните документи:
- искане за издаване на УЕП;
- бланка за регистрация;
- договор за удостоверителни услуги.
Електронен подпис за юридически лица
Ако сте собственик на фирма или имате намерение да регистрирате вирма трябва да знаете, че е почти задължително да имате и електронене подпис. Нужните документи са:
- Документ за самоличност на автора на удостоверението;
- За юридически лица „Сдружения с нестопанска цел“ – Съдебно решение за регистрация; Документ за регистрация по Булстат; Удостоверение за актуално състояние, издадено през месеца на подаване на документите за УЕП;
- За юридически лица ТД, които са регистрирани в Агенцията по вписванията – справка по същата;
- За други институции – Документ за регистрация по Булстат; Документ удостоверяващ, че лицето подаващо документите е законен представител на институцията; Документ за създаване на институцията.
Как се „полага“ електронен подпис
Освен УЕП е нужен и следният хардуер:
- Смарт карта – на нея е записано УЕП;
- Карточетец – служи за свързването на смарт картата с компютъра;
Когато получава УЕП, клиентът получава и два „ключа“ – частен и публичен. ЧК участва при създаването на ЕП. С ПК получателя на документа проверява ЕП, т.е. дали е подписан от изпращача. Двата ключа са в смарт картата, за чието използване е нужен ПИН код, който се въвежда всеки път при „полагането“ на ЕП. Използва се и специален софтуер, който генерира „контролен низ“ на документа, който ще бъде подписан. ЕП има същата сила, както и нормалния подпис.